ВУСАЧІ роду MONOCHAMUS
ВУСАЧІ роду MONOCHAMUS
ВУСАЧ МІНЛИВИЙ – НЕБЕЗПЕКА, ЯКУ ПРИХОВУЮТЬ ДЕРЕВ’ЯНА ТАРА ТА ПАКУВАЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ
Ліси та лісові насадження відіграють велику роль у господарстві нашої країни, мають кліматичне, водоохоронне, ґрунтозахисне значення. Одним з основних завдань лісових господарств є охорона та захист лісових насаджень від хвороб та шкідників.
Ймовірність появи небезпечних карантинних шкідників дуже велика, це пов’язано з розширення торговельних відносин України з багатьма країнами світу.
Дев’ять видів карантинних шкідників віднесено до списку А-1: Карантинні організми, відсутні на території України та належать до вусачів роду Monochamus: Monochamus alternatus Hope – Вусач мінливий, Monochamus carolinensis Oliv. – Вусач каролінський, Monochamus marmorator Kirb. – Вусач мармуровий, Monochamus mutator Le Cont. – Вусач змінний, Monochamus nitens Bat. – Вусач сяючий, Monochamus notatus Drury. – Вусач помічений, Monochamus obtusus Cas. – Вусач тупий, Monochamus scutellatus Say. – Вусач щитовий, Monochamus titillator Fabr. – Вусач дрібний. Ці неєвропейські види вусачів поширені переважно у Мексиці, Канаді, США, Японії та Китаї .
ВУСАЧ МІНЛИВИЙ (MONOCHAMUS ALTERNATUS HOPE)
Імаго завдовжки від 15 до 30 мм, у самців, зазвичай, вусики довші за тіло у 1,5-2 рази . Переважно усі вусачі дають одну повну генерацію за рік, але все залежить від кліматичних умов. Літ імаго починається в середині квітня і триває до травня, а за сприятливих умов може тривати до липня. Пік активності – травень. Вихід імаго, зазвичай, відбувається ввечері і вночі. Для статевого дозрівання імаго необхідно додаткове живлення впродовж 10 днів. Жуки живляться молодими пагонами та корою. Статевозрілі жуки віддають перевагу ослабленим деревам або щойно зрубаним колодам, на яких паруються і відкладають яйця.
Самки відкладають яйця у конічні лунки «зарубки», вигризені мандибулами у корі дерева-господаря. В кожній лунці знаходиться по одному яйцю, у деяких взагалі їх немає. Самки живуть до 83 днів і за цей період відкладають 60-120 яєць. Оптимальна температура для відкладання яєць 20ºС. Личинки відроджуються через 6-14 днів, розвиваючись проходять 4 віки . Зимує личинка останнього віку. Навесні наступного року лялечка розвивається 2 тижні. Народження жука співпадає із линькою і переходом личинки нематоди в особливу четверту стадію. Молодий жук прогризає хід на поверхню стовбура. Коли
Способи поширення: Основним способом розповсюдження вусачів є заражена деревина. Можливе завезення із розпиляними лісоматеріалами, круглим лісом і щепою із країн де поширений даний шкідник. У комах шанси вижити зростають при великих об’ємах деревини, тому пиломатеріали та колоди є більш небезпечними, ніж тирса. Жуки можуть самостійно поширюватися на відстань до 3,3 км., але здебільшого вони мігрують лише на сотню метрів. Ймовірність появи шкідника дуже велика, у зв’язку з його прожерливістю та здатністю до харчування як живими рослинами, так і деревиною, яка вже зрубана та знаходиться в місцях переробки і навіть у пакувальному матеріалі, якій не пройшов відповідну обробку.
Фітосанітарні заходи: Заборонено завезення всіх форм деревини хвойних порід із країн поширення соснової стовбурової нематоди. При необхідності вона повинна бути вільна від льотних отворів вусачів та висушена при високій температурі. Однак з нематодами та вусачами необхідно боротися не лише при завезенні деревини. У Японії була розроблена система заходів догляду за лісом з видаленням загиблих та вражених дерев, щоб запобігти їхньому перетворенню у джерело зараження, та боротьба з жуками-переносниками шляхом обробок інсектицидами. Для тирси рекомендується прогрівання гарячим паром або фумігація. Встановлено, що для знищення шкідника і його переносників ефективним є лише прогрівання при високій температурі з нагріванням всіх дерев’яних предметів до 60ºС. Пакувальний матеріал повинен бути висушеним або знезараженим і відповідати всім вимогам стандарту №15 (ISPM №15).

