Рак картоплі виявлено в Житомирському р-ні на площі 0,21 га, запроваджено карантинний режим в 2010 р.

Рак картоплі  Synchytrium endobioticum ( Shilbersky Percival )

Рослини – живителі, шкодочинність

З культурних рослин збудник уражує лише картоплю. У меншій мірі уражуються інші рослини роду паслін (Solanum)  і томат (Lycopersicon esculentum). При потраплянні в грунт гриб швидко накопичується й через 2-3 роки уражує велику кількість рослин картоплі.

Біологія

Восени спостерігається зливання зооспор, з утворенням зиготи, з якої в тканинах бульби утворюються цисти 40-80 мкм в діаметрі, з коричневою потовщеною оболонкою, кулеподібної або еліптичної форми. Іноді цисти вкриті засушеним вмістом клітини-господаря. Після періоду спокою цисти утворюють первинні зооспори, які є джерелом інфекції. Цисти можуть зберігатися у грунті протягом 30 років. Оптимальна температура для розвитку гриба – 16,6-17,7°С, максимальна 21,1°С. Збудник відноситься до волого любивих організмів.

Морфологія

Зимові зооспорангії , зазвичай, сферичні, товстостінні, увігнуті з однієї сторони, діаметром близько 50 мкм. Злипаючись із ґрунтом, вони утворюють грудочки діаметром 0,1-2,0 мм. Зернистий протопласт покритий багатошаровою оболонкою, яка дозволяє добре переносити несприятливі умови для розвитку в зимовий період.

2

Саме через шкодочинність та високу життєздатність гриба, рак картоплі є карантинним захворюванням у багатьох країнах світу, в тому числі у нас. Як правило може привести до зростання заражених площ, що загрожує значною втратою врожаю.

Рак на бульбах картоплі
Рак на бульбах картоплі

Симптоми ураження

при уражені картоплі раком утворюються нарости на бульбах, столонах, кореневій шийці, а за значного розвитку захворювання – на стеблі, листках і квітках. За зовнішнім виглядом нарости нагадують плоди цвітної капусти. Розмір нароста буває різним – від дрібної горошини до величини, яка перевищує розмір бульби. Нарости, які формуються в грунті, білого кольору на надземних частинах рослин – зелені. До закінчення вегетації картоплі нарости темнішають і загнивають. Ракові нарости розвиваються на бульбах і сховищах, якщо врожай вирощено на зараженій ділянці. Корені картоплі ніколи не уражаються. Потрапляючи на поле збудник швидко накопичується в грунті й через 2-3 роки уражує більшість рослин картоплі. 

Поширення

Найчастіше рак картоплі поширюється із зараженими бульбами або бульбами стійких сортів, забрудненими частинками зараженого грунті. І не тільки з бульбами розноситься хвороботворний гриб, але і з цибулинами, коренеплодами, саджанцями та розсадою, вирощеними на зараженій ділянці. Грунт, який пристав до ґрунтообробних знарядь і до інвентарю, а також до взуття людей і копит тварин, до тари, може створити нове вогнище захворювання.

При згодовуванні худобі зараженої картоплі в сирому вигляді, зооспорангії, пройшовши травний тракт, залишаються життєздатними і з гноєм знову потрапляють у грунт, заражуючи її.

Останнім часом почастішали випадки завезення на присадибні ділянки насіннєвої картоплі з місць, що є осередками раку.

Фітосанітарні заходи

Забороняється  завезення ураженого садивного матеріалу й ґрунту з регіонів розповсюдження хвороби. При ввезені в пунктах пропуску проводять первинне інспектування, з обов’язковим відбиранням зразків для фітосанітарної експертизи та повторне –у місцях надходження.