Вірус кільцевої плямистості тютюну було виявлено на посівах сої в Ємільчинському районі на площі 122 га, запроваджено карантинний режим.

 (TRSV)
Tobacco Ringspot Virus (TRSV)

Вірус кільцевої плямистості тютюну Tobacco Ringspot Virus (TRSV)

Рослини-живителі, шкодочинність.

Вірус може інфікувати широке коло трав’янистих і деревних рослин. Він спричиняє серйозну хворобу сої, уражує тютюн, чорницю, соболиво лохину. Однією із найбільших серйозних хвороб, яку спричиняє вірус TRSV э ураження зародка сої, що призводить до погіршення якості насіння і 25-100% втрать врожаю. Щодо плодових і ягідних культур то вірус має деякий вплив на зниження врожайності винограду на північному сході США. На чорниці TRSV спричиняє некротичні круглі плями, особливо на уразливих сортах. Інфіковані кущі повільно, але стабільно втрачають врожайність.

Біологія

Вірус нематоди-переносники набувають за 24 години живлення на ураженій рослині. Він передається дорослими особинами і личинками. Від інших неповірусів відрізняється тим, що може переноситись комахами: жуками, кліщами, трипсами, прямокрилими.

Морфологія

 вірусні часточки ізометричні, приблизно 28 нм в діаметрі, з трьома компонентами седиментації, схожими за розміром.

Симптоми на сої

Найбільшу шкоду завдає молодим рослинам, коли вони інфікують у віці 5 тижнів. Рослиною вірус поширюється системно. Верхівкові бруньки згинаються, формують гачок ( загибель проростків ), проростки набувають коричневого забарвлення, некротизуються і ламаються. Коричневі смуги можуть простежуватися в серцевині стебла і пагонів, іноді на черешках і жилках листків. Листки призупиняються в рості і скручуються. Стручки розвиваються і пізно скручуються.

 Способи поширення

 в природних умовах TRSV поширюється нематодою Xiphinema americanum Cobb.. На далекі відстані перенесення відбувається із рослинами живителями, їх частинами та насінням. Часточки ґрунту на коренях рослин можуть містити інфіковані насінини або нематоди.

(TRSV)

Фітосанітарні заходи:

Інспектування та фітосанітарна експертиза усього рослинного матеріалу, особливо, лохини і винограду, який надходить із країн, де виявлений вірус. Насіння сої повинне бути вільне від вірусу. Обов’язкова сертифікація рослинної продукції і перевірка завезеного насіннєвого та садивного  матеріалу в інтродукційно– карантинних  розсадниках та сортоділянках.